LEMONT HIGH SCHOOL Home Page
LEMONT HIGH SCHOOL Home Page
 
FAMILY ACCESS

FROM THE OFFICE OF

Dr. Mary Ticknor

Pending legislation in the Illinois House of Representatives could remove nearly $2 million annually from Lemont schools. As the superintendent of one of your local school districts, it is my responsibility to educate you about this potential legislative action, the repercussions that it would have on school district budgets, and most importantly, the impact it would have on the students that we serve. Read More
Lemont High School

Students of the Month Archive

2006-07 Students of the Month
2005-06 Students of the Month
2004-05 Students of the Month
2003-04 Students of the Month

2014-15 Students of the Month

October 2014: Jacey Schickel (Fr., Family & Consumer Sciences), Nick Yanku (So., World Languages), Kevin Malesza (Jr., Art), Joe Pavlovic (Sr., Physical Education)

back to top 


2013-14 Students of the Month

October 2013: Reilly Richa (Fr., Family & Consumer Sciences), Aldo Pizoferrato (So., World Languages), Hailey Richa (Jr., Art), Alex Pesole (Sr., Physical Education)

November 2013Shannon O'Donnell (Fr., Science), Jaron Fay (So., Business), Savannah Brija (Jr., Mathematics), Phil Zukowski (Sr., Music)

December 2013Jake Kirkman (Fr., Industrial Technology), Taylor Campos (So., English), Kyra Udziela (Jr., Learning Resource Center), Kristen Parham (Sr., Social Studies)

January 2014Kurtis Huegelmann (Fr., Health), Ashley Mussallem (So., Driver Education), Nick Abboud (Jr., Guidance), Elijah Wheeler (Sr., Special Education)

February 2014Maggie Walus (Fr., Art), Jessica Mathias (So., Physical Education), Ally Gawrys (Jr., Family & Consumer Sciences), Jennifer Hennig (Sr., World Languages)

March 2014Nicole Walsh (Fr., Mathematics), Kevin Troy (So., Music), Nick Urban (Jr., Science), Elizabeth Forzley (Sr., Business)

April 2014Andrea Ojeda (Fr., Learning Resource Center), Kurt Bernabei (So., Social Studies), Nour Efein (Jr., Industrial Technology), Tom Sahs (Sr., English)

May 2014: Siena Schuth (Fr., Health), Marisa Marseille (So., Driver Education), Andrew Forzley (Jr., Special Education), Gianna Turek (Sr., Guidance)

back to top
 

2012-13 Students of the Month

October 2012: Kristin Ramski (Fr., Family & Consumer Sciences), Andrew Podczerwinski (So., World Languages), Ciara Athy (Jr., Art), Rachel Bogo (Sr., Physical Education)

November 2012Michael Petruzzi (Fr., Science), Rogelio Delatorre (So., Business), Joe Ziebell (Jr., Mathematics), Aubree Tally (Sr., Music)

December 2012Misbah Chagpar (Fr., Industrial Technology), Christine Martinez (So., English), Bethany Timm (Jr., Learning Resource Center), Esperanza Aleman (Sr., Social Studies)

January 2013Kelly Nolan (Fr., Health), Brittney Mikrut (So., Driver Education), Paige Buschman (Jr., Guidance), Tricia Flanagan (Sr., Special Education)

February 2013Clare Rachwalski (Fr., Art), Lauren May (So., Physical Education), Rebecca Eichwedel (Jr., Family & Consumer Sciences), Carly Tucker (Sr., World Languages)

March 2013Spenser Bailey (Fr., Mathematics), Abby Roselieb (So., Music), Lauren Pustulka (Jr., Science), Joe Paloian (Sr., Business)

April 2013Daniel Worden (Fr., Learning Resource Center), Sakina Bharmal (So., Social Studies), Gabe Muñoz (Jr., Industrial Technology), Kim Gannon (Sr., English)

May 2013Jeremy Fejedelem (Fr., Health), Kyle Kowalski (So., Driver Education), Alex Jaeger (Jr., Special Education), Monica Butler (Sr., Guidance)

back to top

 

2011-12 Students of the Month

October 2011: Karina Folliard (Fr., Family & Consumer Science), Ingrid Lejins (So., Foreign Language), Billy Hayes (Jr., Art), Joe O'Brien (Sr., Physical Education)

November 2011Nathan Palermo (Fr., Science), Andrew Kramer (So., Business), Lynn Stanwyck (Jr., Mathematics), Kendall Smith (Sr., Music)

December 2011David Marchwiany (Fr., Industrial Technology), Charlie Stahurski (So., English), Jessica Martinez (Jr., Learning Resource Center), Shannon Ehle (Sr., Social Studies)

January 2012Tyler Schoell (Fr., Health), Ann Baillie (So., Health), Sam Abboud (Jr., Guidance), Monica Furczon (Sr., Special Education)

February 2012Joe Sciacca (Fr., Art), Andrew Chialdikas (So., Physical Education), Tanya Sheppard (Jr., Family & Consumer Science), Tom Porter (Sr., Foreign Language)

March 2012Katie Atherton (Fr., Mathematics), Steve Grendzinski (So., Music), Sarah Reaves (Jr., Science), Veronica Szaflarski (Sr., Business)

April 2012Gary Lin (Fr., Learning Resource Center), Michelle Awad (So., Social Studies), Paul Rachwalski (Jr., Industrial Technology), Ashley Barajaz (Sr., English)

May 2012Kevin Murphy (Fr., Health), Morgan Micetich (So., Driver Education), Joey Bruno (Jr., Special Education), Brandon Jarboe (Sr., Guidance)

back to top

2010-11 Students of the Month

October 2010: Margaret Rogers (Fr., Mathematics), Kelly Collins (So., Art), Matt Cummings (Jr., Special Education), Austin Morlock (Sr., Industrial Technology)

November 2010: Alex Albrecht (Fr., Music), Brittany Sidenstick (So., English), Stephanie Johncock (Jr., Learning Resource Center), Nicole Montalbano (Sr., Science)

December 2010Alec Chialdikas (Fr., Physical Education), Szymon Krzeptowski-Mucha (So., Business), Julia Kuda (Jr., Family and Consumer Science), Jimmy Dillenburg (Sr., Foreign Language)

January 2011Peter DeBiase (Fr., Health), Scott Matulik (So., Driver Education), Erika Segerberg (Jr., Social Studies), Melissa Bograd (Sr., Guidance)

February 2011Samantha Baltierres (Fr., Special Education), Paul Grossi (So., Industrial Technology), Ankit Amlani (Jr., Mathematics), Marija Zimkute (Sr., Art)

March 2011Shannon Davis (Fr., Learning Resource Center), Monika Filar (So., Science), Peter Cairo (Jr., Music), Delia Ercoli (Sr., English)

April 2011Rebecca Peraino (Fr., Family and Consumer Science), Dana Pickering (So., Foreign Language), Dustin Bradley (Jr., Physical Education), Damen McDermott (Sr., Business)

May 2011Gianna Letizia (Fr., Health), Angelica Kociolek (So., Driver Education), Alena Pranckevicius (Jr., Social Studies), Brian Hoster (Sr., Guidance)

back to top  

2009-10 Students of the Month

October 2009: Bryan Shamasko (Fr., Industrial Technology), Matt Nilles (So., Mathematics), Tess Dziallo (Jr., Art), Katie Newton (Sr., Special Education)

November 2009: Dan Totura (Fr., English), Brian Hennig (So., Music), Jake Groselak (Jr., Science), John Nelson (Sr., Learning Resource Center)

December 2009Helena Fugiel (Fr., Business), Kara Gikas (So., Physical Education), Clare Rogers (Jr., Social Studies), Kirby Reese (Sr., Family and Consumer Science)

January 2010Jonathon Clark (Fr., Health), Rebecca Rachan (So., Driver Education), Daniel Zmarzlinski (Jr., Foreign Language), Raegan Larberg (Sr., Guidance)

February 2010: Paige Gawrys (Fr., Art), Tim Nommensen (So., Special Education), Zymante Petruseviciute (Jr., Industrial Technology), Melissa Rudolph (Sr., Mathematics)

March 2010: Robert Kwasneski (Fr., Science), Benas Tijusas (So., Learning Resource Center), Markas Sergalis (Jr., English), Nicole Chlipala (Sr., Music)

April 2010Sam Baldassano (Fr., Social Studies), Jenna Stutz (So., Family and Consumer Science), Michael Hayes (Jr., Business), Josh Eby (Sr., Physical Education)

May 2010Penelope Strid (Fr., Health), Alyssa Stube (So., Driver Education), Paige Szymanski (Jr., Foreign Language), Christine Alwan (Sr., Guidance)

back to top

2008-09 Students of the Month

October 2008: Shane Purtle (Fr., Family and Consumer Science), Rita Kuseliauskas (So., Social Studies), Zack Bruce (Jr., Industrial Technology), Jennifer Jeffrey (Sr., English)

November 2008: Alexandra Murillo (Fr., Special Education), Brianna Eslary (So., Art), Adrianna Muñoz (Mathematics), Ryan Abernathy (Sr., Guidance)

December 2008: Rebekah Michaelsen (Fr., Learning Resource Center), Mateusz Koszarek (So., Foreign Language), Jonathan Lippner (Jr., Music), Gintas Kuseliauskas (Sr., Science)

January 2009: Josh Timm (Fr., Health), Leslie Kane (So., Driver Education), Cherissa Moffett (Jr., Physical Education), Jennifer Parker (Sr., Business)

February 2009: Tony Pesole (Fr., Industrial Technology), Kevin Goffard (So., English), Nick Slager (Jr., Family and Consumer Science), Lauren Kornacker (Sr., Social Studies)

March 2009: Jackson Montalbano (Fr., Mathematics), Rocco Perry (So., Guidance), David Flagg (Jr., Special Education), Aubrey Sniegowski (Sr., Art)

April 2009: Paul Schochat (Fr., Music), Raneen Zubi (So., Science), Za'Cora Quinn (Jr., Learning Resource Center), Heidi Arenberg (Sr., Foreign Language)

May 2009: Kevin Driscoll (Fr., Health), Matthew McKenna (So., Driver Education), Lukas Kolbrecki (Jr., Physical Education), Regan Menconi (Sr., Business)

back to top

2007-08 Students of the Month

October 2007: Nick Hayes (Fr., Art), Sarune Balciunaite (So., English), Krista Neetz (Jr., Learning Resource Center), Theresa Mikrut (Sr., Social Studies)

November 2007: Lee Taylor (Fr., Health), Jimmy Durham (So., Music), Jason Ryan (Jr., Special Education), Kevin Keifari (Sr., Industrial Technology)

December 2007: Tyler Larek (Fr., Guidance), Keith Spencer (So., Physical Education), Michael Fischer (Jr., Business), Andrew Kilinskis (Sr., Mathematics)

January 2008: Arthur Laciak (Fr., Science), Jack Horky (So., Driver Education), Christine Harrer (Jr., Foreign Language), Karlee Reese (Sr., Family and Consumer Science)

February 2008: Andrea Farster (Fr., Learning Resource Center), Mike Dvorak (So., Social Studies), Dana Lenckus (Jr., Art), Sean Smith (Sr., English)

March 2008: Annie Fox (Fr., Health), Justin Schultz (So., Industrial Technology), Petie Fejzuloski (Jr., Special Education), Steve Grand (Sr., Music)

April 2008: Lindsey Dolezal (Fr., Business), Lauren Dohse (So., Mathematics), Gavin Quinn (Jr., Guidance), Paige Preissler (Sr., Physical Education)

May 2008: William Udziela (Fr., Foreign Language), Cody Padalik (So., Driver Education), Dan Hankes (Jr., Science), Samanthia Oswood (Sr., Family and Consumer Science)

back to top

2006-07 Students of the Month

October 2006: Daniel Etrata (Fr., Art), Danielle Schumacher (So., Science), Melissa May (Jr., Learning Resource Center), Alex Alvarez (Sr., Foreign Language)

November 2006: Crystal Wohead (Fr., Health), Brianna Smith (So., Mathematics), Taylor Latz (Jr., Business), Ashley Lawless (Sr., Social Studies)

December 2006: Rebecca Vine (Fr., Special Education), Maggie Gialessas (So., Driver Education), Shellie Barnett (Jr., Family and Consumer Science), Erik Noska (Sr., Music)

January 2007: Eliza Gawenda (Fr., English), Allison Kostes (So., Guidance), Mary Rogers (Jr., Physical Education), Doug Ruszkowski (Sr., Industrial Technology)

February 2007: Nick Szczurek (Fr., Foreign Language), Erika Klimasauskaite (So., Art), Jackie Serafin (Jr., Science), Michelle Koski (Sr., Learning Resource Center)

March 2007: Samantha Wagner (Fr., Physical Education), Noor Latif (So., Business), Matt Plecki (Jr., Social Studies), Bill Grand (Sr., Mathematics)

April 2007: Samantha Rydberg (Fr., Family and Consumer Science), Alexia Filippini (So., Driver Education), Kathleen Lyons (Jr., Music), Kristin Kulasik (Sr., Guidance)

May 2007: James Tuscher (Fr., Health), Kyle Lipowski (So., Industrial Technology), Matt Waugh (Jr., Special Education), Kathleen Schulte (Sr., English)

back to top

2005-06 Students of the Month

October 2005: Natalie Sawka (Fr., Art), Michelle Walsh (So., Science), Megan Morris (Jr., Learning Resource Center), Melissa Harkins (Sr., Foreign Language)

November 2005: Michael Grele (Fr., Health), Catherine Wilson (So., Mathematics), Kyle Cummings (Jr., Business), Natasha Bagdocimo (Sr., Social Studies)

December 2005: Jaber Aiyash (Fr., Special Education), Sarah Ahline (So., Driver Education), Kelly Detzel (Jr., Family and Consumer Science), Hannah Uram (Sr., Music)

January 2006: Ashley Basiorka (Fr., English), Jennifer Layer (So., Guidance), Sarah Forzley (Jr., Physical Education), Phillip Tollios (Sr., Industrial Technology)

February 2006: Leticia Garcia (Fr., Foreign Language), Krystal Sokolis (So., Art), Amanda Costello (Jr., Science), Colleen Bielfeldt (Sr., Learning Resource Center)

March 2006: Catherine McDermott (Fr., Health), Kyle Goergen (So., Business), Kalli Kling (Jr., Social Studies), Gregory Zynda (Sr., Mathematics)

April 2006: Kristina Pietka (Fr., Family and Consumer Science), Regina Dentzman (So., Driver Education), Courtney Nugent (Jr., Guidance), Matthew Popow (Sr., Music)

May 2006: Sean Armbruster (Fr., Physical Education), Adrian Laciak (So., Industrial Technology), Rachel Block (Jr., Special Education), Natalie Zoltek (Sr., English)

back to top

2004-05 Students of the Month

October 2004: Egidija Ruzgaite (Fr., Art), Stephanie Morris (So., Science), Alyssa Sandoval (Jr., Learning Resource Center), Lauren Smith (Sr., Foreign Language)

November 2004: Lauren Myers (Fr., Health), Joe Howard (So., Mathematics), Mark Pollard (Jr., Business), Orlando Pastore (Sr., Social Studies)

December 2004: Lyle Kane (Fr., Special Education), Leanna Klechak (So., Driver Education), Sean Driscoll (Jr., Family and Consumer Science), Aryn Bylsma (Sr., Music)

January 2005: Anna Jozefiak (Fr., English), Lauren Panek (So., Guidance), Jill Forkel (Jr., Physical Education), Alex Stojakovic (Sr., Industrial Technology)

February 2005: Monika Juknaite (Fr., Foreign Language), P.J. Darwell (So., Art), Katy Skowronski (Jr., Science), Barbara Ustupska (Sr., Learning Resource Center)

March 2005: Mary Kate Batistich (Fr., Health), A.J. Halper (So., Business), Ryan Duncan (Jr., Social Studies), Samir Yakhou (Sr., Mathematics)

April 2005: Angela Armijo (Fr., Family and Consumer Science), Steven Balash (So., Driver Education), Lauren Dentzman (Jr., Guidance), Brian Schmidt (Sr., Music)

May 2005: Emilio Morrone (Fr., Physical Education), Michael Kociolek (So., Industrial Technology), Jenny Schikora (Jr., Special Education), Scott Kirk (Sr., English)

back to top

2003-04 Students of the Month

October 2003: Michael Byerley (Fr.), Ashley Ahline (So.), Sarah Zintak (Jr.), Elysa Bryla (Sr.)

November 2003: Ryan Buttany (Fr., Jessica Kelliher (So.), Jenna Fiedler (Jr.), Catie Smierciak (Sr.

December 2003: Tricia O'Neil (Fr.), Matt DiCianni (So.), Kimberli Romano (Jr.), Kyle Rinke (Sr.)

January 2003: Sarah Smierciak (Fr.), Nick Gialessas (So.), Jen Myers (Jr.), Adam Carter (Sr.)

February 2004: Lisa Smith (Fr.), Kelley Krengiel (So.), Tom Griffith (Jr.), Shannon Duffy (Sr.)

March 2004: Emily Bolton (Fr.), Aneta Ustupska (So.), Natalia Biernacki (Jr.), Emma Grall (Sr.)

April 2004: Lauren Bordignon (Fr.), Kyla Mandra (So.), Beth Cotten (Jr.), Nina Kobilca (Sr.)

May 2004: John Flodin (Fr.), Krysta Peters (So.), Steve Rosier (Jr.), Amanda McAdam (Sr.)

back to top

NEWS
Site Map | Privacy Policy | Technology Use Policy | Contact Us

© 2008 Lemont High School | 800 Porter Street • Lemont, IL 60439 | Phone: (630) 257-5838 Fax: (630) 243-0310